După ce ani buni au criticat producătorii auto chinezi că sunt ajutaţi de stat, producătorii auto europeni cer acum stimulente de la Uniunea Europeană

Constructorii auto avertizează că industria europeană se confruntă cu provocări fără precedent din cauza decalajelor tehnologice față de concurenții globali, a presiunii concurențiale tot mai mari și a costurilor ridicate cu energia, producția și reglementările.

Într-o scrisoare comună adresată membrilor Parlamentului European, cele trei grupuri propun ca 70% din valoarea economică a fiecărui automobil vândut în Uniunea Europeană să provină din interiorul blocului comunitar. Cerința ar urma să acopere întregul lanț de producție, de la proiectare și dezvoltare până la fabricarea componentelor și asamblarea finală.

Iar pentru a înţelege cât de importantă este această industrie pentru Uniunea Europeană, aflaţi că:

După ce ani buni au criticat producătorii auto chinezi că sunt ajutaţi de stat, iată că acum a venit vremea ca şi producătorii auto europeni să ceară ajutorul.

Industria auto europeană este sub o presiune imensă, producţia efectivă scâzând an de an din 2019 încoace (comparativ cu acest an, în 2025 au fost fabricate pe bătrânul continent cu 3 milioane de autovehicule mai puţin).

În acest context, cele mai mari grupuri din industrie, Volkswagen, Stellantis și Renault, responsabile cu aproape 60% din producţia totală europeană, fac front comun şi solicită Uniunii Europene stimulente puternice pentru a salva producţia locală.

  • în sectorul auto lucrează undeva la 13.6 milioane de europeni, adică aproximativ 8.1% din totalul locurilor de muncă din tot ce înseamnă producţie;
  • guvernele europene încasează anual taxe de peste 414.7 de miliarde de euro de la această industrie;
  • peste 8% din PIB-ul Uniunii Europene este generat de sectorul auto;
  • industria auto cheltuie anual 84.6 miliarde de euro în cercetare-dezvoltare, 34% din totalul cheltuielor din acest segment al Uniunii Europene.
Surse: news.ro, acea.auto

De ce Campionatul Mondial de Fotbal 2026 nu este transmis în format 4K în România

O să fiţi surprinşi, dar există câteva explicaţii simple:

Campionatul Mondial de Fotbal 2026 a început, deja s-au jucat câteva meciuri, multe dintre ele aducând Antena 1 în poziţia de lider de audienţă (lucru absolut normal, chiar şi fără participarea României, ne place un fotbal bun, de calitate).

În contextul în care rezoluţie 4K o găsim astăzi pe mai toate gardurile, de ce nu putem vedea Campionatul Mondial de Fotbal 2026 în acest format în ţară?

Meciurile de la acest mare eveniment sportiv sunt transmise în România doar în format 1080p (FullHD) cu sunet surround (acesta este totuşi o noutate tehnică).

Pe acest subiect am mai scris anterior două articole:

  • semnalul de bază generat de FIFA şi oferit televiziunilor din întreaga lume prevede un standard de 1080p (FullHD) cu HDR (High Dynamic Range). Foarte puţine meciuri vor avea un semnal 4K nativ (cele din fazele finale), iar cei ce în prezent văd în alte ţărie meciuri în format 4K, aflaţi că acolo vorbim de un upscale la UHD (adică o redimensionare artificială din software a semnalului 1080p HDR);
  • ţinând cont că acest Campionatului Mondial de Fotbal este organizat de 3 ţări, efortul logistic şi financiar ar fi fost uriaş ca transmisia să se facă în format 4K pentru toate cele 104 meciuri (aşa că s-a renunţat la idee);
  • aşa cum vă spuneam mai sus, deşi în unele ţări există meciuri 4K cu upscale, grupul Antena nu avea niciun interes să investească bani în această tehnologie, în contextul în care nu are niciun post tv UHD (şi aşa drepturile de televizare au costat enorm).

Pe scurt, deşi în teorie s-ar fi putut transmite meciurile în format 4K în România, probabil că cei de la Antena au preferat un semnal FullHD stabil, optimizat, însoţit de sunet surround. Şi cred că este decizia corectă.

Anker, unul dintre cei mai mari producători de baterii externe din lume, anunţă prin vocea CEO-ului său, că în câţiva ani, această categorie de produse va dispărea

Acesta susţine că în viitorul foarte apropiat vom găsi atât de des prize şi porturi de încărcare, încât va dispărea nevoia de achiziţie a unei baterii externe. Meng Yang încadrează power bank-urile în categoria unor produse de mare succes cândva, dispărute complet astăzi (MP3 Playerele, CD Playerele etc.).

CEO-ul Anker, Meng Yang, a declarat recent că compania pe care o reprezintă trebuie să se orienteze şi către alte domenii tehnologice, precum dispozitive inteligente pentru casă şi accesorii, deoarece cererea de baterii externe se va reduce treptat, până chiar la dispariţia lor în câţiva ani (maxim 10 ani).

Anker este o companie ce a fost fondată în 2011 de Steven Yang, un fost inginer software de la Google. Evoluţia de la start-up, la lider global în tehnologia de încărcare, a fost una foarte rapidă, iar succesul companiei s-a bazat în special pe democratizarea tehnologiei GaN (Nitrură de Galiu), cea care a permis oferirea de încărcătoare de priză compacte şi de mare putere.

Acest succes a fost completat rapid şi de bateriile externe recunoscute pentru densitatea energetică mare şi pentru tehnologia PowerIQ (aceasta recunoaşte automat tipul de device şi ajustează corespunzător viteza de încărcare potrivită).

Voi folosiţi baterii externe?

Sursa: ithome.com

Europa este la mâna Statelor Unite ale Americii în ceea ce priveşte inteligenţa artificială (o decizie recentă a guvernului american dovedeşte cât de nesemnificativi suntem)

Pe 12 iunie, adică în urmă cu doar câteva ore, guvernul american a emis o directivă de control a exporturilor prin care suspendă accesul la Fable 5 şi Mythos 5 pentru orice cetăţean străin. În urma acestei directive, Anthropic a fost nevoită să dezactiveze imediat accesul la cele două modele de inteligenţă artificială.

Investitoarea Maria Dramalioti-Taylor a declarat simplu: “Ca europeni, tocmai am primit dovada a ceea ce ştiam de mult: economia noastră de AI funcţionează la discreţia SUA.”,  Nathan Bijnens, CEO al companiei Scrydon şi fost angajat Microsoft a transmis că pentru el, aceasta este adevărata definiţie a suveranităţii: „nu unde se află serverele, ci cine ţine degetul pe întrerupător.”, iar antreprenorul în AI, Sébastien Marion, a declarat că „cu cât Europa înţelege mai repede că nu se mai poate baza pe SUA, cu atât mai bine”.

De ce spun asta?

Acest scenariu se poate întâmpla oricând, o decizie a guvernului american poate tăia accesul la cele mai noi modele de inteligenţă artificială tuturor companiilor şi guvernelor europene. Ceea ce s-a întâmplat în urmă cu doar câteva ore se numeşte în industrie „kill switch”, iar reacţiile europenilor nu au întârziat să apară (deşi fără niciun folos, nu avem nicio putere).

Deci da, în acest moment EUROPA ESTE NESEMNIFICATIVĂ şi toată dezvoltarea sa bazată pe inteligenţa artificială stă la mâna americanilor.

Inteligenţă artificială în sus, inteligenţă artificială în jos, însă în tot acest du-te-vino, Europa este nesemnificativă, un simplu pion pe tabla de şah.

Invocând clasica nevoie de siguranţă naţională, guvernul american a stins lumina tuturor celor care foloseau Fable 5 şi Mythos 5.

Aşa că, cum spune foarte clar o veche vorbă rămânească, “Fereşte-mă, Doamne, de prieteni, că de duşmani mă apăr singur!”.

Via: zf.ro

Oferta zilei: Cum poţi cumpăra smartwatch-ul Huawei Watch GT 5 de 46 mm la doar 599 lei?

Acesta a fost un simplu exemplu, însă dacă din campanie cumpăraţi două produse pentru că aveţi nevoie, atunci acest artificiu tehnic dispare în totalitate.

Spor la cumpărături!

Pentru a-l cumpăra la acest preţ trebuie să faceţi un mic artificiu tehnic, însă nimic complicat sau greu de înţeles.

La acesta se mai adaugă şi 1.99 lei pentru serviciile operaţionale eMag şi cam gata, preţ final de achiziţie este 603.37 lei.

Huawei Watch GT 5 de 46mm are o reducere de 25% în campania eMag Multi Deals, adică poate fi cumpărat la 599 lei. Problema este că această campanie se numeşte Multi Deals cu un scop, adică trebuie să cumperi minim două produse. Din fericire acestea nu trebuie să fie identice, ci minim două eligibile în ofertă.

Huawei Watch GT 5 de 46mm pe negru rămâne în continuare un smartwatch foarte elegant, unul care la preţul din titlu este fără doar şi poate un best buy.

În acest moment costul final îmi iese 601.38 lei şi mai am şi transport gratuit deoarece am eMag Genius.

În acest caz trebuie să intraţi pe link-ul campaniei Multi Deals, să ordonaţi lista de produse eligibile după „Preţ crescător” şi aici să alegeţi un produs foarte, foarte ieftin. Eu am ales un cod de activare în jocul Heroes of The Storm care nu mă interesează, dar care costă doar 1.55 lei (mai primeşte şi 10% discount).

După o perioadă dificilă, cu ceva scandaluri, DIGI revine puternic în Belgia şi îşi va vinde serviciile prin compania naţională de servicii poştale din această ţară

Operatorul român obţine astfel o victorie de etapă în faţa celor 3 jucători importanţi din piaţa telecom belgiană: Proximus, Orange şi Telenet.

Directorul General al DIGI Belgia, Jeroen Degadt, a explicat că oficiile poștale bpost ajung la fiecare cetățean, adăugând: „Acesta este exact obiectivul DIGI: să punem servicii de telecomunicații accesibile la dispoziția tuturor, oriunde în țară”.

Belgienii se vor putea abona astfel la DIGI direct la ghişee, fără efort şi cu un minim de documente.

Dacă existenţa DIGI în Belgia mi s-a părut încă de la început problematică, iată că venim în sfârşit şi cu veşti bune din această ţară. Operatorul telecom a câştigat licitaţia făcută de bpost (compania naţională de servicii poştale din această ţară) şi îşi va vinde serviciile de telefonie şi internet prin intermediul celor 655 de oficii poştale existente.

Până în prezent, operatorul își vindea serviciile în principal prin intermediul site-ului propriu, prin agenți de vânzări și în aproximativ 100 de magazine partenere, deoarece nu are încă o rețea de magazine proprii.

În urmă cu aproape o lună vă scriam că operatorul român DIGI are ceva probleme în Belgia, ţară unde este acuzat în continuare că a instalat fibră optică fără autorizaţii.

Sursa: hotnews.ro

Trump Mobile vinde americanilor o clonă de smartphone chinezesc prezentată ca fiind „proudly american”

În iunie 2025, Trump Organization anunţa lansarea oficială a operatorului telecom Trump Mobile (operator MVNO) şi tot atunci era lansat cu mare fast smartphone-ul Trump T1 Phone, prezentat ca fiind „conceput şi construit în SUA”.

Iar ca povestea noastră să aibă şi ceva umor, aflaţi că steagul de pe spatele device-ului are doar 11 dungi orizontale (steagul american are 13 dungi orizontale).

Pe o astfel de unitate au pus mână şi cei de la ifixit.com, iar după ce au desfăcut-o bucată cu bucată, concluzia acestora a fost simplă: copie aproape fidelă după HTC U24 Pro, un smartphone fabricat cu mândrie în China.  

După multe amânări şi schimbări atât la nivel hardware, cât şi din punct de vedere estetic, Trump T1 Phone a început să fie livrat americanilor în luna mai a acestui an.

Doar că totul s-a dovedit a fi o mică vrăjeală de marketing, iar telefonul în forma sa iniţială nu a văzut niciodată lumina zilei.

Trump T1 Phone este practic o clonă a unui telefon fabricat de un producător chinez ODM, însă în rândul cetăţenilor acesta este prezentat ca fiind un device „proudly american”. Informaţii referitoare la locul asamblării acestui device nu există, cert este că Trump T1 Phone este mai mult „proudly chinese”, decât „proudly american”.

Orange YOXO te cheamă în reţea şi îţi oferă 3 luni de abonament NELIMITAT 5G la doar 1.96 euro / lună

Care sunt cele mai importante avantaje ale unui abonament Orange YOXO în comparaţie cu unul clasic ?

Orange YOXO încearcă să atragă noi abonaţi, astfel că recent a lansat o nouă campanie promoţională, una ce scoate în evidenţă abonamentul Best Deal cu Nelimitat 5G.

Cum abonamentele Orange YOXO nu au perioadă minimă contractuală, îl poţi activa chiar şi strict pentru cele 3 luni promoţionale, urmând ca ulterior să decizi dacă îl păstrezi la preţ standard sau îl închizi.

  • nelimitat internet pe mobil 5G din care 7.37 GB în roaming SEE;
  • minute şi SMS-uri naţionale nelimitate;
  • minute şi SMS-uri nelimitate în roaming SEE;
  • 200 de minute internaţionale.

Astfel, toţi cei care îşi activează acest abonament până pe 3 august inclusiv, primesc primele 3 luni la doar 1.96 euro / lună (o reducere substanţială de 60% aplicată preţului standard de 4.9 euro / lună).

În aceşti bani sunt oferite următoarele resurse:

  • nu are o perioadă minimă contractuală;
  • utilizatorul are control mereu pe telefon, direct din aplicația mobilă, disponibilă 24/7, pentru iOS, Android sau AppGalery;
  • poți modifica abonamentul și accesul la roaming în zona SEE sau poți activa opțiuni extra, în fiecare lună;
  • ușurința în utilizare – aplicație dedicată ce mi se pare user friendly, în câțiva pași ți-ai activat planul tarifar și ai 100% control asupra lui;
  • prețuri modice;
  • posibilitate de activare cu eSIM. YOXO oferă suport pentru activarea abonamentului într-o modalitate 100% digitală;
  • cartela SIM este realizată 100% din materiale reciclate. YOXO este un serviciu centrat pe ideea de eco – green etc. Nu este tipărită hârtie, îl contractezi de pe o aplicație de smartphone și nu trebuie să te deplasezi într-un magazin etc.

LIDL vinde un espressor semiautomat excelent pentru cei cu veleităţi de barista (dacă eşti client fidel LIDL, îl poţi cumpăra la super preţ, chiar şi în rate)

Pentru a descoperi întreaga gamă de produse, intraţi în aplicaţia mobilă Lidl Plus (disponibilă în Google Play, App Store şi AppGallery) şi căutaţi categoria „Click & Pick”.

Cei de la LIDL aduc periodic produse noi în categoria Click & Pick, cea care permite românilor să rezerve direct din aplicaţie ceea ce îşi doresc, urmând ca ulterior să facă ridicarea din magazinul favorit.

Am găsit recent un fel de campanie promoţională pentru expressorul semiautomat Silvercrest. Acesta are un preţ recomandat de 1499 lei cu Lidl Plus, însă dacă eşti client fidel şi ai multe puncte strânse, îl poţi cumpăra mai ieftin. Pentru 10.000 de puncte poţi primi o reducere suplimentară de 500 lei, astfel că până pe 28 iunie poţi cumpăra espressorul cu doar 999 lei.

În plus, dacă nu vreţi să plătiţi toţi banii odată, aflaţi că îl puteţi cumpăra şi cu carduri de credit în rate fără dobândă astfel:

  • o putere de 1500W;
  • o presiune optima de 15 bari pentru o cremă perfectă și o distribuție ideală a aromei;
  • o temperatură reglabilă pe 3 trepte;
  • un rezervor de apă detașabil, cu un volum util de 2,5 litri.

La nivel de specificaţii, acesta vine cu:

  • BCR – ai până la 12 rate fără dobândă;
  • ING – ai 3 rate fără dobândă la achiziţii de minim 500 lei;
  • UniCredit – ai până la 6 rate fără dobândă la achiziţii de minim 600 lei.

TCL extinde gama de monitoare în Europa și lansează primul său monitor flagship OLED+

Monitorul este construit pe baza tehnologiei OLED+, un pas înainte față de OLED-ul tradițional, în timp ce tehnologia Matrix-Pure Pixel reduce artefactele cromatice din jurul caracterelor, oferind un text mai clar și mai bine definit, în timp ce stratul anti-reflexie, cu polarizare circulară de 2%, contribuie la imagini mai curate și mai apropiate de realitate.

Monitorul TCL 27C2A propune panou QD-Mini LED cu 1.196 de zone precise de atenuare și o luminozitate de vârf de 1200 niți, iar împreună cu TMOC (TCL Motion Clarity Technology), fiecare element al performanței în mișcare este optimizat: de la retroiluminarea MPRT-Plus Dual-Control Matrix Backlight la accelerarea LCD OverDrive-Pro, care menține imaginile în mișcare clare și vii, și până la tehnologia HFS Shoot Fast Panel pentru un răspuns rapid cu neclaritate minimă. Ratele de refresh în mod dual UHD 160Hz și FHD 320Hz permit utilizatorilor să prioritizeze fie rezoluția, fie viteza, în funcție de scenariu, creând o experiență mai adaptabilă și mai constantă.

Gama europeană 2026 marchează un nou capitol, prin introducerea primului monitor flagship OLED+ al TCL, modelul TCL 32X3A, care se află în centrul gamei. Distins atât cu premiul iF Design Award 2026, cât și cu Red Dot Design Award, monitorul reflectă preocuparea TCL de a combina designul industrial premium cu inovația de afișare de înaltă performanță.

Ratele de refresh în mod dual de 480Hz (UHD 240Hz / FHD 480Hz), cu un timp de răspuns GtG de 0.03ms, permit comutarea fără întreruperi între rezoluție înaltă și performanță de refresh ridicată.

TCL 32X3A are o grosime de doar 6.4mm în punctul cel mai subțire și dispune de un ecran aproape fără margini pe toate cele patru laturi.

TCL 27P2A Pro vine cu o rată de refresh QHD de 320Hz și un răspuns GtG de 1ms. Tehnologia TMOC este prezentă și aici și optimizează suplimentar performanța în mișcare, reducând neclaritatea și îmbunătățind stabilitatea vizuală în timpul jocului intens. Susținut de retroiluminarea Mini LED, calitatea imaginii ține pasul cu fiecare mișcare, făcând din 27P2A Pro o alegere de încredere pentru jucătorii care cer deopotrivă viteză și claritate.

Pentru audio, monitorul integrează un cip audio DSP de calitate profesională, alături de o soluție dezvoltată în colaborare cu Bang & Olufsen. Această colaborare pune accent atât pe design, cât și pe acordarea acustică, oferind o poziționare precisă a sunetului în joc pentru competiții, precum și o experiență audio imersivă pentru gaming, filme și divertisment.

TCL își extinde gama de monitoare în Europa prin lansarea unei noi serii de modele. Gama include primul monitor flagship OLED+ al TCL, alături de modele QD-Mini LED, dezvoltate pentru a răspunde cerințelor clienților.

TCL 57R94 combină rezoluția dual 4K cu un control precis al retroiluminării QD-Mini LED, oferind o luminozitate și un contrast constante pe un câmp vizual larg. Astfel, detaliile sunt păstrate atât în zonele luminoase, cât și în cele întunecate, chiar și pe un ecran de dimensiuni mari. Pentru multitasking și gaming de tip simulare, acest lucru se traduce printr-o experiență de vizionare mai naturală și neîntreruptă.

TCL 57R94-KV

TCL a dezvoltat tehnologia din spatele ecranului în mod susținut, de la ingineria de panouri de ultimă generație a CSOT, până la inovațiile proprietare în retroiluminarea Mini LED. Cu o fabrică dedicată monitoarelor deschisă în 2012 și o serie de inovații de afișare în premieră mondială livrate de atunci, TCL și-a dezvoltat constant această divizie în paralel cu capabilitățile sale mai ample în domeniul ecranelor.